Tarnowskie Góry zdjęcia nocą
Zdjęcia nocne
Jak co roku w okresie świątecznym popełniłam kilka zdjęć nocnych, choć zimą wystarczy godzina 17.00, aby zrobić zdjęcia w ciemności, z rozświetlonymi miejskimi światełkami. Wiadomo, im ciekawsze oświetlenie, tym efektowniejsze zdjęcia wyjdą, ale trzeba trzymać się kilku zasad.
Statyw
Oczywiście najważniejsza sprawa to statyw, jeśli przypadkiem w jakimś mieście chcesz zrobić kilka zdjęć wieczorem, możesz próbować stawiać aparat na murach, poręczach itp. ale jeśli celowo wybierasz się na nocne zdjęcia – statyw jest konieczny.
Niskie ISO
Jeśli masz statyw, nie trzeba się martwić o czas i warto wybrać niskie ISO np. 200, wtedy nie pojawi się na zdjęciach szum, który zwykle przeszkadza w odbiorze, szczególnie na ciemnych fragmentach fotografii, których na nocnych zdjęciach nie brakuje.
Przesłona
Przesłona do zdjęć miejskich powinna być ustawiona na wyższych wartościach, tak, by większość elementów fotografii była ostra. Ja robiłam na przesłonie f/14 i f/16. Jest też jeden dodatkowy plus wyższej przesłony na nocnych zdjęciach, pojawiają się gwiazdki na źródłach światła – ciekawy element każdego wieczornego zdjęcia.
Czas
Po ustawieniu ISO, przesłony i jasności zdjęcia, oczywiście w programie manualnym, czas po prostu „wychodzi” sam. Ja miałam czasy rzędu kilkunastu nawet sekund, ale przy statywie nie jest to wielki problem, chyba żeby bardzo wiało. Jedynie przez to trochę zmarzłam 🙂
Wyzwalanie migawki
Koniecznie zostaw margines kilkusekundowy, aby ręcznie nie wyzwalać migawki bezpośrednio przed wykonaniem zdjęcia. To spowoduje poruszone zdjęcie. Przyda się samowyzwalacz lub pilot, który umożliwia wyzwolenie migawki bez dotykania aparatu.[nggallery id=285]